Za uspešan razvoj dece od velike važnosti je razvoj njihovih motoričkih veština: krupne i fine motorike.
Fina motorika je skup veština koje se razvijaju odmah nakon razvoja osnovnih veština krupne motorike bebe.
Krupna motorika podrazumeva sve one sposobnosti korišćenja velikih mišića i delova tela, kao na primer: pomeranja nogu, ramena i glave.
Kako dete raste, krupna i fina motorika se uporedo razvijaju.
One su povezane direktnom vezom nervnog sistema i svih mišića tela.
Fina motorika predstavlja korišćenje najmanjih mišića tela kako bi se postiglo izvođenje preciznih pokreta.
Kao jedna od osnovnih funkcija tela, centar za prste i fine motorike se nalazi u kori velikog mozga. Značajan deo kore velikog mozga zauzimaju i centri za prste, za govor, oči i stopala.
Ukoliko se recimo dogodi da dete ne razvija finu motoriku i veštinu svoje šake i prstiju, neće doći do stvaranja potrebnih sinapsi ili veza u mozgu. Ovo može dovesti do raznih kognitivnih (saznajnih) poremećaja prilikom odrastanja.
Vežbanjem fine motorike će se stvarati neuronske veze koje će ostati u kori velikog mozga. Ali ukoliko se ne koriste, mozak će ove neuronske tragove izbrisati iz svoje memorije. Zbog toga je potrebno stalno negovati stečena znanja i veštine, kako bi se one zadržale i razvijale kroz ceo život.
Istraživači su pokazali da postoji veza između nivoa razvijenosti dečijeg intelekta i formiranosti fine motorike prstiju šake.
Što su detetu prsti aktivniji, to se bolje ostvaruje njegov govorni, intelektualni i emocionalni razvoj.
Prema tome, razvoj fine motorike je direktno povezan sa razvojem govora, ono pokreće misaone procese i učestvuje u ispoljavanju kreativnih potreba. Dete koje nema razvijenu finu motoriku ima poteškoća u govoru.
Sve što treba da znate o ranom razvoju:
Razvoj pokreta ruku počinje odvajanjem palca od šake i zatim i ostalih prstiju.
Dete najpre hvata krupne predmete pa postepeno ovladava sposobnošću hvatanja sitnih predmeta.
Do ovoga dolazi vežbanjem putem igre. Na ranom dečjem uzrastu, igra će takođe dovesti i do odvajanja ostalih prstiju, do njihove gipkosti i pokretljivosti.
Deca koja imaju razvijenu finu motoriku brzo nauče da se obuku, zakopčavaju dugmad i rajfešlus, vežu pertle, samostalno hrane, operu jabuku, koriste makaze, hvataju loptu, i dr.
Važno je podsticati uvežbavanje elementarnih pokret kao što su: puzanje, hodanje, bacanje, trčanje, skakanje, provlačenje, penjanje, šutiranje, hvatanje, spuštanje i slično.
Tempo i brzina pokreta, usmerenost i koordinacija celog tela čine dobro organizovan psihomotorni sistem. Od načina na koji dete hoda, skače, trči, koristi igračke, služi se stvarima i sopstvenim rukama zavisi njegova sposobnost reagovanja i osposobljavanja za život.
Pročitajte više o igri i igračkama:
Pomozite detetu da vežba svoje ruke. Često organizujte aktivnosti kao što su:
- Dodavanje loptom
- Nizanje perli, slamki ili makarona na kanap
- Ređanje kocki i slagalica
- Zakopčavanje i otkopčavanje dugmadi
- Vezivanje čvorova od kanapa različite debljine
- Mozaik od papira i kartona
- Pravljenje aviona, šatora, kapa od papira
- Bojenje bojanki