Pronađite zgodno mesto i smestite se udobno. Zamislite kako u miru čitate knjigu sa vašim detetom. Pokazujete slike, upirete prstom u delove knjiga, i na živ način opisujete slike ili čitate priče. Ima li šta lepše?
Kada zajedno sa svojim detetom čitate knjigu na ovako živ i aktivan način, dovodite slike iz knjige u vezu sa rečima. Ovo je idealan način da od najranijeg uzrasta pomognete unapređivanje detetovog intelektualnog razvoja i da ga naučite kako da razume i voli knjige.
Probajte da uvrstite čitanje u dnevne porodične aktivnosti već tokom prve godine.
10-15 minuta pred spavanje je idealno vreme da se dete opusti između igre i sna. Kako vaše dete raste, samo će vam pokazati da li treba da mu čitate duže i više. Ne zaboravite, detetu će biti zabavno, ukoliko je i vama. Uživajte i opustite se. Glumite zajedno sa detetom, menjajte ton, imitirajte glasove i pokrete. Zabavljajte se zajedno.
Potrudite se da vam zajedničko čitanje postane rutina, deo svakodnevice i vaša zajednička aktivnost.
Još jedan tekst o tome zašto je važno itati sa decom. Klikni na link dole:
Razvijanje navika čitanja je izuzetno značajno za razvoj deteta:
- Deca sa kojima se čitalo u ranom detinjstvu, lakše i brže napreduju u školi i imaju bolja postignuća.
- Imaju razvijenija interesovanja, pažnju i pamćenje.
- Samostalnija su i sigurnija u sebe.
Nemojte sami, čitajte zajedno sa detetom.
Podstaknite ga da gleda slike, da ih opisuje i samostalno priča, da postavlja pitanja i pokazuje šta je prepoznao na slikama… Čitanje treba da bude interaktivan proces.
Zajedno komentarišite slike i dovodite ih u vezu sa pričom. Postavljajte mu pitanja kao što su: „Šta misliš, šta će se dogoditi sledeće?“ ili „Kako su se prasići osećali kada su pobedili vuka?“ Odgovorite i vi na detetova pitanja a ako mislite da nešto ne razume, zadržite se na toj temi duže.
Između ostalog, zajedničko čitanje i stvaranje čitalačke navike je važno i zbog toga što dete može da se razvije u ozbiljnog čitača kad poraste.
Kako roditelj može da bude sjajan učitelj? Pročitajte više u ovom tekstu:
Zašto je važno čitanje od najranijeg uzrasta?
- Slušanjem priča, zajedničkim čitanjem i razgovorom o pročitanom dete razvija komunikacijske veštine i uči se preciznijem izražavanju.
- Čitanjem se podstiče razvoj jezika i govora. Slušanjem i oponašanjem odraslih dete uči da govori i usvaja jezik, da usavršava govor i unapređuje ga kroz neprestanu interakciju sa sredinom.
- Putem razgovora o pročitanom dete uočava uzroke i posledice pojava i događaja. Prema tome, razvija se logičko i kritičko mišljenje.
- Zajedničko čitanje obogaćuje unutrašnji svet deteta, podstiče imaginaciju i razvoj stvaralačkog i kreativnog mišljenja.
- Zajedničko vreme provedeno u čitanju omogućiće detetu razvoj osećanja bliskosti i privrženosti.
Izbor knjiga koje čitate je detetu veoma važan.
Ako se sami ne razumete, ne zaboravite da uvek možete da pitate bibliotekara za smernice, informacije i savete.
Dok su sasvim mali, tražite knjige u kojima se slike ili fraze ponavljaju. Ponavljanje će dovesti do lakšeg i bržeg memorisanja ili oponašanja. Kako vaše dete bude raslo, javiće se potreba da samo izabere knjigu za vaše zajedničko čitanje.
Sasvim mala deca najčešće uživaju u knjigama o ljudima, stvarima ili životinjama iz njihovog okruženja i koje lako prepoznaju.
Knjige mogu biti o tome gde živite, vašoj kulturi, praznicima, ili čak o modi i oblačenju. Lepo je ako podržavate specijalna interesovanja vaše dece o balerinama, superherojima ili dinosaurusima, ali ne zaboravite da to nije jedina tema koja može biti interesantna ili edukativna. Informišite se i saznajte o nekim novim doživljajima i pustolovinama različitih heroja.