Igra je zabavno sredstvo putem kojeg deca najlakše uče o sebi, o drugima i o svetu koji ih okružuje.
Kroz igru deca eksperimentišu s pravim životnim ulogama i uvežbavaju različite veštine koristeći svoju maštu i kreativnost.
Igra je od velike važnosti za dečji emocionalni, socijalni, intelektualni i fizički razvoj. Kroz igru deca uče da govore, hodaju, jedu, uče da se ponašaju i da izražavaju svoje želje.
Čemu igra služi i koliki je njen značaj za opšti razvoj deteta u predškolskom i osnovnoškolskom uzrastu?
Igra između roditelja i dece započinje od samog rođenja a na taj način započinje i stvaranje socioemotivne veze između njih dvoje. Igranje roditelja sa detetom postavlja temelj za učenje o sebi i svetu ali i za učenje o međuljudskim odnosima.
Nema veze koju ulogu imamo u razvoju deteta i njegovom vaspitanju, mi često želimo da učinimo još srećnijim i da ga nagradimo, obično kupujući nove igračke. Iskreno, čak i za nas odrasle te prodavnice igračaka izgledaju tako primamljivo! Kako da ne zgrabimo još jednu primamljivu stvar na izlazu iz radnje pa da izmamimo još jedan osmeh našeg deteta? I, zgrabimo je i platimo.
Ta igračka je stigla kući, i zaista, usrećila je naše mezimče ali samo na otprilike petnaestak minuta, a onda je završila na hrpi drugih stvari u nekom ćošku našeg doma i kratkotrajno zadovoljstvo je prošlo – mezimac je spreman za novo ushićenje.
Čini se ovde kao da želimo da pričamo o tome kako su naša deca razmažena, jer ih je, zajedno sa nama ponela čar konzumerskog savremenog sveta, ali to neće biti slučaj, bar ne u ovom tekstu.
Važno je da pustite dete da mašta:
Igra je važan faktor razvoja.
Igrajte se sa svojim detetom svih igara koje vam ono predloži, menjajte uloge, ali nenametljivo kontrolišite tok igre.
Dete prirodno uči kroz igru. Igranje je u ljudskoj prirodi.
Igračke, po svojoj funkcionalnosti, treba donekle da prevazilaze nivo razvoja koji je dete već dostiglo i da omogućavaju da ga vode ka višim razvojnim nivoima. Prema tome, treba da budu izazovne po pitanju učenja novih veština i da motivišu dete na učenje novog.
Saznajte još više o dečjoj igri:
Izuzetno je važno da se roditelji igraju sa decom.
Kako bi deca izgradila zdrave vrednosti i uverenja, uvek možete uključiti decu u kućne projekte i dnevne aktivnosti, kao na primer male akcije zajedničkog crtanja, odlaska na izlet, pripremanja hrane i dr.
Igra nije samo za decu ili za vreme provedeno sa vršnjacima, u vrtiću i u školi, a roditeljsko igranje ne treba da bude „glupiranje“ (mada ponekad i može), jer poneki kolut napred-nazad, valjanje po travi dok jurcamo za loptom, kućne žmurke, sve to gradi odnos pun ljubavi i poverenja. Zajednička igra je neprocenjivo važna za razvijanje prisnosti i deljenje najfinijih i najskrivenijih emocija.
Setite se nekih od starih igara koje ste vi igrali, ili pesmica koje ste rado pevali, sve to ima jednaku vrednost sada kao što je imalo i u vaše vreme. Školice, brojalice, vožnje automobilčića, oblikovanje plastelina, preskakanje lastiša – dobro je i zabavno, sve što vam padne na pamet.
I sada, kada smo vas podsetili na važnost igre, bacite pogled na tu gomilu lepih stvari koje vaše dete već ima. Razmislite kako možete da ih upotrebite u vašim zajedničkim, kreativnim kućnim igrama i tako izmamite onaj najveći i najvažniji osmeh na dečjem licu.
Ne zaboravite, igra je sama po sebi nagrada.