Kreativnost predstavlja mentalni proces koji uključuje stvaranje novih ideja, pojmova ili rešenja problema i načina kako da se postojeće znanje poveže.
Vrtići prolaze kroz dramatične promene u načinu rada još od kako su nastala. Za poslednjih dvesto godina, od otvaranja prvog vrtića 1837. godine, u vrtićima su se čitale priče, gradile kule i zamkovi, crtalo se i stvarali su se prvi značajni odnosi sa drugarima. Danas se sve češće i više u njima popunjavaju radni listovi za unapređivanje sitne motorike i uče se matematičke osnove. Ukratko, vrtić sve više podseća na školu, ali da li škola ipak treba više da podseća na vrtić?
Pročitaj više o razvoju kreativnosti i mašte u predškolskom periodu:
U nesigurnom i brzo razvijajućem 21 veku, misliti kreativno je veština koja je ključ za uspeh i radno zadovoljstvo, za uspešan profesionalni i lični život. Iz dana u dan kreativnost i inovativnost su pojmovi koji se stavljaju na prvo mesto u svim sferama života.
Za decu današnjice nema ničega toliko važnog koliko da nauče da misle kreativno, što znači da usvoje znanja i veštine za inovativno rešavanje problema.
Razvoj kreativnog mišljenja je najvažnija potreba u njihovom budućem životu.
Na primer, u predškolskom uzrastu igra sa dva bloka, dovešće do izgradnje kula a onda će predškolci te kule graditi iznova na drugačije načine. Ovaj proces ponavljanja i menjanja, će se odvijati i upotrebom novih materijala, crtanjem, upotrebom novih igračaka, pevanjem pesmica ili pokazivanjem slika. Deca zamišljaju šta žele da naprave i na osnovu svoje ideje stvaraju, igraju se sa svojim kreacijama, dele svoje ideje sa drugom decom – a sve to vodi do stvaranja novih ideja i novih projekata. Ovo je put za razvoj novih veština i kreativno razmišljanje.
Zamišljanje, izvođenje, igra, razmena ideja i reflektovanje su ključ uspeha.
U starijem uzrastu će dete postupati isto, ali će se kod njega stvoriti i potreba za naprednijim projektima, pa će drveni blokovi i bojice biti zamenjeni drugim materijalima.
Kao roditelji ili vaspitači možemo da pomognemo deci u razvoju njihovog kreativnog mišljenja koje mogu koristiti u rešavanju svakodnevnih školskih ili kućnih problema.
Par malih saveta:
Počni sa jedostavnim, malim idejama.
Radi na stvarima koje ti se sviđaju.
Ako nemaš pojma kako to da izvedeš, kruži oko teme.
Nemoj se plašiti da eksperimentišeš i isprobavaš.
Nađi prijatelja sa kojim želiš da podeliš ideju.
Ok je kopirati jer će te možda baš to dovesti do tvog novog rešenja.
Zapisuj svoje ideje u sveščicu.
Izgradi, rasklopi, pa izgradi opet.
Mnoge stvari će krenuti kako ti ne odgovara. To je normalno.