Strahovi u tinejdžerstvu
Socijalni i emocionalni razvoj su blisko povezani.
Zajedno, emocionalna stabilnost i pokazivanje emocija,
su najbitniji začini uspešnog obostranog međuljudskog odnosa.
Socijalne i emocionalne promene ukazuju na to da dete formira svoj jedinstven identitet, uči i sprema se kako da bude odrasla osoba. Održavanje stabilnih osećanja i prepoznavanje i verbalno definisanje osećanja mogu biti teška životna škola svakom tinejdžeru.
U ovom periodu Kognitivni razvoj se ravija punom brzinom i on određuje kvalitet veza i odnosa koje mlada osoba gradi.
Kognitivni razvoj omogućava mladima da bolje razumeju želje, potrebe, motivacije i osećanja drugih ljudi.
Ovo pomaže i podstiče da se sa sve kompleksnijim razvojem identiteta mladih, brzo razvijaju i sve kompleksniji socijalni odnosi.
Ponekad ipak, odnosi znaju da “zaškripe” i da se pokažu komplikovanim i izazovnijim, pa se kod dece i adolescenata javljaju strahovi od društva, koji mogu da prerastu i u socijalne fobije.
Socijalne fobije podrazumevaju strahove od društvenih situacija u kojima dete smatra da će biti osramoćeno i neprihvaćeno. Ovo je osećaj intenzivnog straha i napetosti, i vrlo je često praćeno negativnom slikom o sebi.
Kritika i neodobravanje od strane druge dece ili drugara je najčešći strah kod mladih. Zbog toga deca sa socijalnim fobijama često pred odeljenjem odgovaraju kratko, bojažljivo i sa zamuckivanjem.
Česti su i drugi simptomi straha: znojenje, crvenilo lica i obraza, drhtanje tela, ubrzano disanje, mučnina a ponekad i blokada govora.
Adolescencija je period velikih socijalnih i emocionalnih promena za vaše dete. Od velike je pomoći da budete informisani i upoznati šta da očekujete i kako da podržite vaše dete u ovoj fazi turbulencije.
Više o adolescenciji i promenama koje ovaj period donosi možete pročitati ovde:
Kako možete da pomognete?
Podrškom i ohrabrivanjem Vežbama mirnog disanja Korišćenjem nekih relaksacionih tehnika Suočavanjem sa strahovima, korak po korak Menjanjem životnih navika i društva
|
Već od početka puberteta primetićete mnoge promene u interakciji deteta sa ljudima iz svoje okoline.
Tinejdžeri će komunicirati sa vama drugačije nego ranije, a promene će se dogoditi i u odnosu na njihove drugare. Individualne razlike se podrazumevaju, pa će svako dete biti priča za sebe. Posebnost deteta je uticaj sredinskih faktora, iskustava koje stiče u svojoj porodici i svog okruženja, kulture sredine u kojoj živi, jedinstvene kombinacije gena i detetovog razvoja mozga.
O razvoju mozga u adolescenciji, možete pročitati više u sledećem tekstu:
Main photo: Unsplash