Da bi izgradili mlado biće koje je samostalno i vredno, potrebno je da mu pomognete da razvije dobre radne navike od najranijeg uzrasta.
U ovom tekstu možete da se upoznate sa nekoliko načina koji bi mogli da ublaže ili spreče probleme oko domaćih zadataka i školskih obaveza. Ne zaboravite, prvi i najvredniji način kako da izađete na kraj sa problemčićima koji se javljaju u toku razvoja, je da se dete ugleda na vas.
- Izgradite samopouzdanje
Kada deca ne razumeju nešto odmah, često momentalno postaju frustrirani i nezainteresovani. Prekidanje ili umanjivanje negativnog razmišljanja može lako da se reši tako što sednemo i prokljuvimo zadatak zajedno, bez frke i trke. Rešavanje problema uvek vodi ka lakšem rešavanju nekog sledećeg.
Ima još jedna dobra strategija u rešavanju problema: navedite dete da vam pokaže i druge knjige ili radne listove onoga što je rađeno u školi. Dogodiće se da se dete samo priseti i reši problem, a za vas će to biti idealan pokazatelj kako vaše dete napreduje.
Ako dođe do ovoga, ne zaboravite da nagradite dete podstrekom i lepom reči.
- Sve je stvar dobrog tajminga
U popodneva, odnosno jutra, uvedite stalan termin za rad na zadacima.
Recimo, neka to bude između 15h i 17h – vreme za bacanje na posao. Ovo detetu daje uvid i kontrolu nad organizacijom vremena.
Ne zaboravite, doživljaj vremena je detetu nešto nepoznato što tek treba da se nauči i razume. Osećaj za vreme je u paketu sa stvaranjem osećaja obaveze odličan način da “sredimo dve muve jednim udarcem“.
Ako je detetu potrebno vreme da odmori posle škole, to je razumljivo, ali ne ostavljajte da prođe vreme do večere i odlaska u krevet. Napravite uslov da start na domaćem treba da počne najkasnije do 17h. Na ovaj način ćete i vi kao roditelj imati vremena za sebe posle radnog dana, ali ćete učestvovati u proveri onoga što je urađeno i/ili u razjašnjavanju nedoumica.
- Promenite okruženje
Ponekad se dete nauči na svoj radni prostor toliko da se oseća super konforno u njemu pa mu se otme da sanjari više nego da se koncentriše na rad. Dozvolite mu da radi u nekom drugom delu vašeg doma, možda bliže vama gde može da se ugleda na vas.
Često se dogodi da dete ima veću potreba da se pokaže i dokaže kada nešto radi simultano sa odraslom osobom.
- Prepolovite zadatak
U slučaju da je zadatak nerešiv i za vas i za vaše dete, prosto ga preskočite.
Ovo bi moglo da dođe u obzir samo u onim slučajevima kada ste sigurni da su svi segmenti organizacije rada i vremena ispoštovani, ali:
-Dete zaista ne može da reši zadatak (i ovo nije izgovor za nešto drugo)
-Dete nije spremno za kompleksnost koju zadatak nosi
-Dete je preumorno posle dugog školskog dana, vanškolskih aktivnosti ili se dogodilo nešto nestandardno zbog čega dete reaguje emotivno.
U ovakvim slučajevima vi kao roditelj imate odgovornost i moć da donese odluku da nešto „ostavite za sutra“.
Ali, nemojte zaboraviti da o ovome informišete i učitelja; napišite poruku zbog čega ste doneli odluku da dete ne završi domaći, potpišite je i pošaljite po detetu. U narednom periodu pratite da li je dete napredovalo i da li je u stanju da rešava probleme u kojima je blokiralo (a naročito tip zadatka koji niste umeli da rešite).
- Kreirajte adresar
Deca često zaborave ili previde šta i kako da urade za domaći zadatak. U ovom slučaju, poželjno je imati kontakt listu dece i roditelja koji mogu da vas podsete ili pomognu. A možete i vi njima. Nema lepšeg nego kada se vežba saradnja sa drugarima i održavaju dobri međuljudski odnosi.
Pronađite vaš omiljeni planer ili nedeljni raspred na stranici Kreativni vašar.
——————-
- „200 na sat“ sa pozitivnošću i ohrabrenjem
Mlađoj deci je potrebna instant povratna informacija, pa je ok za roditelja da ima češći uvid u detetov rad i da ga redovno pohvali i nagradi.
- Izbegavajte izgovore
Neka deca znaju da imaju previše izgovora. Opravdanja da ne mogu, ne žele ili da će nešto uraditi kasnije su prečesti i ne treba ih tolerisati. Tako često i lako upadaju u lenjost, a loše navike je moguće i lako ih je preoblikovati kada su deca mlađa.
U slučaju da imate dete koje se opire da obavlja svoje obaveze možete da:
- Ignorišete izgovore i držite se jasnog stava da zadatak mora da se obavi.
- Budite bliže detetu dok radi zadatak ali se ne mešajte u njegov posao.
Glumiti policajca u životu deteta je retko uspešna metoda – kontrolisanje i zvocanje često decu frustriraju i čine da se osećaju manje vrednim.
Možda je za roditelja bolja opcija da ima ulogu trenera ili navijača.
Biti trener i navijač, ili učitelj u vlastitom domu je vaša odgovornost. Na kraju krajeva, radi se o vašoj deci i njhovom napretku.
Pročitajte više o organizaciji domaćih zadataka: