Igra sa decom ne treba da bude posmatrana kao obaveza. Deca žude za pažnjom a nju najlakše mogu da osete u provedenom vremenu sa svojim roditeljima. Zbog toga, posvetite im se i odgovorite na njihove potrebe.
Kada organizujete zajedničko vreme, budite intuitivni i spontani: istražite šta je to u čemu zaista zajednički uživate.
Mnogo je veće zadovoljstvo kada se spontano prepustimo igri, nego kada je unapred planiramo.
Pogrešno je kada detetu dan ispunjavamo različitim aktivnostima koje mu vremenom postaju navika ili mučenje. Detetu ponekad mora da bude i dosadno. Kako to uporno ponavlja dr Ranko Rajović: „dosada je važan faktor dečjeg razvoja. Danas su tu roditelji koji pomažu detetu da savlada problem dosade tako što ih animiraju, kupuju video-igrice ili igračke koje dete poželi, ili mu organizuju pet različitih aktivnosti“.
Još par ideja koje bi mogle da vam znače:
Divno je kada sa detetom odemo u laganu šetnju, u pozorište, ili odigramo partiju „Ne ljuti se čoveče“. To bi trebalo da bude nešto uzbudljivo, zabavni doživljaj koji zajednički delite.
Roditelji često imaju potrebu da budu menadžeri dečjeg slobodnog vremena a sasvim je dovoljno da im dozvolimo da otkrivaju i istražuju sama. To će im sigurno doneti više radosti nego da im servirate gotova rešenja. Kada ovo prestanete da radite i počnete zajednički da dogovarate porodične aktivnosti otkrićete čitavo jedno carstvo interesantnih aktivnosti iz ugla dece.
Važan je kvalitet provedenog zajedničkog vremena i radost koju tada delimo sa decom.
Par okvirnih ideja za zajedničke aktivnosti:
- Pravljenje kolača ili priprema večere.
- Upoznavanje prirode. Šetnje po komšiluku mogu da budu ispraćene razgovorima o biljkama i životinjama, o ljudima, o vremenu. Ovakvi razgovori su naročito važni u predškolskom uzrastu.
- Društvene igre. Svaka je dobra ukoliko ste u potpunosti prisutni i poklanjate punu pažnju trenutnku i detetu.
- Ukrašavanje prozora. Zašto vaši prozori ne bi bili ukrašeni u bilo koje doba godine?
- Šetnje u parku, šumi, obalom. Kao što je rekla Marija Montesori: „Deca u kontaktu sa prirodom otkrivaju svoju pravu snagu“.
- Vožnje bicikla, trotineta, rolera. A stiže nam vreme i za sankanje!
- Kućni ručni radovi: crtanje, lepljenje, seckanje, bojenje…
- Naučite dete kako da koristi foto-aparat i neka samo napravi set fotografija: od omiljene igračke do najboljeg druga, od bake i deke do vaspitačice… Izradite ih i napravite album za uspomenu.
- Pravljenje brodića i aviona od papira.
Mali kreativci se stvaraju, podržavaju i neguju.