Najveći cilj svakog odgovornog roditelja je da usreći svoje dete.
Najveća briga svakog odgovornog roditelja je strah da u tome neće uspeti i da će se razočarati.
Podizanje i vaspitavanje dece je divno i ispunjavajuće, ali je isto tako izazovno, teško, iscrpljujuće i stresno.
Suočavanje sa životom i sa izazovima koje nosi, naročito po pitanju odgajanja dece, zahteva da naučite da se nosite i sa situacijama koje nisu uvek prijatne.
Svaki roditelj ima priče o iskoracima i promenama koje je morao da napravi kako bi se prilagodio stvarnim okolnostima roditeljstva. Intenzivne promene koje svakodnevno donosi savremeni svet stvar čine još težom.
Vremena su se promenila. Danas recimo očekujemo od predškolaca da obavljaju zadate koje su osnovnoškolci obavljali pre samo desetak godina. Škola se menja i postavlja visoke zahteve pred svako dete, a sigurno je da ti zahtevi imaju uticaja i na svakog roditelja.
Sa jedne strane, danas nam je poznata činjenica da se dečji mozak razvija neverovatnom brzinom do treće godine i proizvodi oko 700 novih neuronskih veza svakodnevno. Prema tome, forsiranje dečjeg sveobuhvatnog napretka možda i jeste biološki opravdano.
Ali sa druge strane, ne bi treba zaboraviti da su neurobiološka istraživanja pokazala da hronični stres uzrokuje dugoročne promene u formiranju mozga i njegovom funkcionisanju. Deca izložena hroničnom stresu su podložnija mentalnim problemima kao što su anksioznost, depresija, poremećaji ponašanja i pažnje i teškoće u učenju.
Svesno roditeljstvo rešava stvar:
Kako pronaći zlatnu sredinu?
Kako uopšte ispratiti sve promene i novosti (a naročito ukoliko ste roditelj koji profesionalno nema potrebe da poznaje pedagoške, psihološke, sociološke i razvojne teme ili istraživanja)?
Poznati psiholog Vigotski je bio prvi koji je istakao značaj zone proksimalnog razvoja. Po Vigotskom, razvoj je posledica učenja, ili drugim rečima, učenje vuče razvoj.
On je rekao da deca najbolje uče kada zadaci nisu ni prelaki, ni preteški. Onda kada su ciljevi ostvarivi, ali se postižu sa odlučnošću i strašću da se zadatak ostvari. Ali, kako da znate da ste vi kao roditelj, zajedno sa vašim detetom u zoni proksimalnog razvoja?
Recimo da vam se sviđa ova misao i da za vas ona ima smisla, u tom duhu evo vam jedan mali podsetnik koliki je značaj roditelja kao učitelja koji poznaje svoje dete:
“Ne zaboravite da se i vi svakoga dana menjate, učeći novo, zajedno sa svojim detetom. Ono se otkriva i predstavlja svoju individualnost vama i vi se otkrivate njemu, i u tom odnosu vaša ljubav i sposobnost za roditeljstvo je mnogo veća od školovanja, ocena i bilo koje školske provere znanja.” – rekla je Suzan Stifelman
Deca su upijajući umovi i duše. Jednoga dana kad odrastu, nećete se sećati jedne trojke i dve četvorke na kraju školske godine. Sećaćete se gde ste putovali te godine, sa kim ste proveli novogodišnje veče, u kojoj rođendaonici ste slavili rođendan i koliko vam je to sve prijalo. To su stvari koje su važne.
Šta da svakodnevno radite:
- Podstičite dete da istraje u aktivnostima za koje se opredelilo jer na taj način podržavate dete u svemu što ima pozitivnu perspektivu i što je kod njega pozitivno.
- Pomažite mu da nađe odgovore na pitanja koja ga interesuju.
- Sa odobravanjem i ohrabrivanjem ga podstičete u trenucima kada posumnja u svoje mogućnosti ili naiđe na problem.
Ostanite pozitivni, negujte sebe i svoje dete:
Kao odgovoran roditelj, ponudite vašem detetu da se ugleda na osobu koja:
- Voli i neguje sebe
- Uči o roditeljstvu i razvoju deteta, i ostaje informisana
- Osobu koja je blagonaklona, jasna i odlučna
- Osobu čija ljubav i poverenje jesu nepromenljiva baza odnosa sa detetom