U vremenu brzih društvenih promena, uloga porodice i dalje ostaje veoma značajan faktor u razvoju deteta. Ali, njena uloga je danas bitno složenija nego što je to bilo ranije.
Sasvim mali broj roditelja je tokom svog obrazovanja stekao neophodna pedagoška i psihološka znanja o razvoju dece koja su potrebna za uspešno roditeljstvo.
Alvin Tofler je rekao da “Roditeljstvo ostaje najveće područje aktivnosti amatera”.
Sistematsko učenje i polaganje ispita se od nas zahteva za mnoge nove životne veštine koje razvijamo. Ipak, za roditeljstvo se ne traži ni prethodna vežba, ni kvalifikacija. Zbog čega je to tako da li je samo biološka predispozicija dovoljna za stvaranje i vođenje bića u razvoju?
Ovo je najbolje prokomentarisano u knjizi Suzan Stifelman „Roditeljstvo uz svesno prisustvo“ gde piše da je: „nedostatak znanja ili obrazovanja jedan od razloga što se tako mnogo roditelja muči. Ne radi se o tome da ti roditelji ne uspevaju da ispune fizičke i materijalne potrebe deteta. Zapravo, oni najverovatnije vole svoje dete i žele ono što je najbolje za njega. Pa ipak, nemaju pojma kako da izađu na kraj sa izazovima pred koje ih njihovo dete gotovo svakodnevno stavlja, niti znaju kako da na odgovarajući način odgovore rastućim emocionalnim, psihološkim i duhovnim potrebama deteta.“
Naravno, odgovor na sva pitanja je da učite, širite znanje i unapređujete svoje roditeljske postupke.
Imajući u vidu da je većina roditelja nedovoljno pedagoški pripremljena i obrazovana, u njihovom radu sa decom dominira spontanost. Spontanost naravno, nije nužno negativna.
Roditelji prenose svoja pozitivna iskustva u želji da se ista pokažu i razviju kao pozitivne osobine kod njihove dece.
Ipak, uticaj porodice bi bio značajno bolji kada bi se spontanost u odgajanju zamenila svesnim i organizovanim usmeravanjem razvoja dece.
Porodično učenje je deo svakodnevnice. Ono se odnosi na sve one aktivnosti dece i odraslih koji doprinose razvoju porodičnog života.
Pročitajte više o permanentnom obrazovanju roditelja:
Jedan broj roditelja je ozbiljno shvatio svoju ulogu i radi na svom pedagoškom i psihološkom usavršavanju i pripremanju se za uspešno roditeljstvo: učestvuju na predavanjima, proučavaju literaturu, informišu se od strane stručnjaka.
Uloga porodice jeste da stvori povoljne uslove za razvoj i opstanak deteta, ali i da stvori uslove za njihov kulturni, socijalni, psihološki razvoj, odnosno razvoj celokupne ličnosti.
Da bi roditelji stvorili kvalitetan porodični život u savremenim uslovima, neophodna je nadogradnja njihovog obrazovanja. Što je opšte znanje roditelja veće, bolja je i socio-emocionalna klima u zajedničkom domu.
O obrazovanju roditelja i odraslih i mogućnostima učenja na daljinu, pročitajte više ovde: