Svesni roditelj shvata da je roditeljstvo zajednički put sa decom na kojem uzajamno rastemo i razvijamo se, i da je svaka interakcija sa njima interakcija sa nama samima.
U avanturi roditeljstva bitno je da je roditelj osvešten i uravnotežen, da poznaje sebe i poštuje jedinstveno mlado biće koje odgaja.
Bez svesnog roditelja nema svesnog roditeljstva. Kad ne postoji svesna pažnja ili svesno prisustvo, ophođenje prema svom detetu, baš kao i prema svakom drugom, uslovljeno je stanjem vašeg uma. Uslovljeni ste psihičkim i emocionalnim obrascima, verovanjima i nesvesnim pretpostavkama koje ste prihvatili od svojih roditelja i kulturnog okruženja u kojem ste odrasli.
Kada otkrijete ko ste to Vi, odjednom imate izbor kako da odgovorite svojoj deci, umesto da slepo sledite stare obrasce. I što je najvažnije, više ne prenosite te obrasce na svoju decu.
Ko je svestan roditelj?
- Svestan roditelj radi na sebi i svom razvoju kako bi time pomogao svojoj deci, koja kao sunđeri upijaju sve što je vezano za njihove autoritete.
- Svestan roditelj razume principe svesnog roditeljstva i razlog za edukaciju u tom pravcu.
- Svestan roditelj zna kako njegove reči i ponašanja utiču na formiranje detetove ličnosti
- Svestan roditelj razume moć svog uticaja na detetovu budućnost od početka trudnoće i sve tokom detinjstva.
Svesna pažnja uključuje obraćanje pažnje na ono što se dešava u sadašnjem trenutku sa znatiželjom i neosuđujućom svešću.
U odnosu roditelja i deteta ona je buđenje, početak rasta i jednog snažnijeg, punijeg i zdravijeg odnosa koji možete da imate sa svojim detetom.
Pročitajte više tome kako Susan Stifelman definiše svesnog roditelja koji je u ulozi „kapetana broda“:
Kada se govori ili objašnjava roditeljstvo uz svesno prisustvo često se kreće od primera koji je predložio psiholog Mihail Labkovski. On podseća da pre puta avionom stjuardesa objašnjava da masku za kiseonik prvo stavljate sebi pa tek onda detetu. Logičan je razlog za to: ako ste vi nesvesni, nećete pomoći ni tom detetu pored vas. On kaže: “Svako pokušava da pomogne detetu ostajući apsolutno neuravnotežen. Tako se to ne radi. Ako želite da detetu bude dobro, uradite prvo nešto sa svojom glavom.” Analogija je jasna, takvo treba da bude i roditeljstvo. Ako sami sebi niste jasni, nećete to biti ni svojoj deci pa je najbolje što možete da im ponudite “sopstveno buđenje”. Labkovski dodaje da: “Kada se to desi onda i oni mogu da se ugledaju na nas i rašire svoja krila i polete u svoju budućnost, krčeći sopstveni put, ne onaj koji smo im mi namenili i zacrtali.”
Prema tome, krenite od sebe.
I vi možete naučiti kako postanete svestan roditelj i kako da osvestite dete u vama, kako da vašem detetu pomognete da stekne uverenja koja će ga podržavati u životu, kako da zapazite dečije talente i pomognete njegov razvoj u svoj svojoj unikatnosti. Kako? Vežbajte.
Vežbom, sve veći broj roditelja postaje svestan, sposoban da prevaziđe uslovljene obrasce iz sopstvenog uma i poveže se sa svojim detetom na dubljem nivou postojanja.
Pridružite se online obuci o RODITELJSTVU UZ SVESNO PRISUSTO koji je za vas pripremila Milena Nikolin, autorka Porodičnog centra. Sve dodatne informacije možete pronaći na ovoj stranici:
Ako vas je ovo zainteresovalo, odvojite malo vremena za čitanje:
- Suzan Stifelman „ Roditeljstvo uz svesno prisustvo“
- Ekart Tol „Moć sadašnjeg trenutka“
- Šafalli Kabali „Svesno roditeljstvo“