Ako bi o svom domu razmišljali kao o maloj učionici, učenje kod kuće bi bilo mnogo lakše, zanimljivije i pomoglo bi detetu u lakšem sticanju radnih navika.
Učenje je svaka aktivnost izazvana spoljašnjim podsticajima ili unutrašnjim potrebama, koja dovodi do trajne ili relativno trajne promene u ponašanju ili ličnosti osobe. Zabavićemo se kratko spoljašnjim uticajima.
Verovatno ste primetili da u svakom vrtiću i svakoj školi u koju uđete postoji određeni način na koji je uređen prostor. Sve te male izložbe, radovi učenika, informativne table, herbarijumi, terarijumi i male bašte, nisu tu zbog estetskih razloga i “da bi videli ljudi kako su deca vredna”, već da bi podstakli učenje.
Kada se u školama osmišljava i organizuje okruženje za rad, prate se neka osnovna načela koja služe tome da učenje bude brže, lakše i trajnije.
To se omogućava različitim načinima:
- poštovanjem uzrasta dece i njihovih individualnih mogućnosti, povezivanja onoga što su naučili i kako mogu da ga primene u životu,
- i očiglednošću kojom se deca upoznaju sa stvarima, pojavama i procesima.
Očiglednost je izuzetno važna jer ona aktivira dečja čula i podstiče na razmišljanje i primenu misaonih operacija.
Princip očiglednosti lako možete postići i u vašem domu sa malo stvari i materijala, na način da to ima smisla i ogroman uticaj na razvoj vašeg deteta.
Radni prostor je izuzetno bitan za uspešno učenje, jer od njega velikim delom zavisi i sposobnost učenika da se pažljivo, usmereno i bez prekidanja posveti svojim radnim zadacima.
Dobra sredina za učenje je prostor u kojem dete može da eksperimentiše, da čuje, miriše, da razgleda, u kojem ima različitih stvari za rukovanje i isprobavanje. Ovo podrazumeva upotrebu stvari i materijala koji su ekonomični i lako dostupni.
To mogu biti knjige, bojanke, vežbalice, kocke, igračke za sklapanje i rasklapanje, muzika koja priliči dečjem uzrastu, bela hartija, stare kutije, ukrasni papiri, bojice i razne boje za slikanje, mape, slike, posteri i mnoge druge stvari.
Više o tome kako da organizujete aktivno učenje u vašem domu možete pročitati ovde:
Kad god su deca zauzeta nečim, ona tada uče.
Kućne prostore uvek možete promeniti ili urediti samo delimično, ali tako da to pomogne detetu da bude uključeno u aktivnosti.
Na primer, napravite poličicu za dečje cipele pored vaših ulaznih vrata na koju dete samo može da odloži svoje cipele, ili spustite čiviluk tako da dete može da okači svoju jaknu bez pomoći odraslih. Takođe, možete da iskoristite stare kutije i naučite dete da samo rasprema svoje igračke i odlaže ih u njih. Ukoliko je dete starije, neka samo organizuje svoju biblioteku i radni sto.
Od jednog dela stana možete kreirati dečji kutak, ili od jednog dela dvorišta dečju baštu.
Od najobičnijih stvari možete napraviti igračke za decu. Umesto slika, po zidovima polepite brojeve i slova.
Mogućnosti uređenja prostora koje odgovara dečjim potrebama su bezbrojne i zavise samo od vaše mašte.
Deca vole da uče samostalno, različitim aktivnostima i putem igre.Zbog toga je idealno kada su im stvari lako dostupne. |
Prijatni ambijent i okruženje mogu da pomognu u mnogim situacijama učenja.
Dečji kutak treba da bude prijatan i funkcionalan, kako bi se stvorila motivacija i atmosfera koja će izgraditi ljubav prema učenju i širenju vidika. To je siguran, bezbedan i lični prostor pa zbog toga, u odluke o njegovom uređenju treba da odlučujete zajedno sa detetom.
I učiti treba naučiti! Informišite se više o tome kako da naučite nešto još bolje: