Kretanje je u ljudskoj prirodi, osnovna je potreba i način izražavanja. U prirodi svakog deteta je da se kreće i da bude aktivno što pomaže celokupnom razvoju i tome da se dobro oseća.
Kretanje predstavlja temelj za razvoj mozga.
Svako dete uči kroz pokret, kretanjem i putem igre.
Za uspešan razvoj svakog deteta od velike važnosti je razvijanje njegovih motoričkih veština: krupne i fine motorike. A za ovo nema boljeg dečjeg razvojnog alata od jedne obične lopte.
Da li ste znali da je najstarija lopta napravljena između 2500 i 2000 godina pre nove ere? Sve ovo vreme lopta služi u svrhu dobrog odrastanja i sticanja fizičkih veština koje su važne za život i rad svakog čoveka.
Svakom detetu je potrebna lopta: velika, mala, skočica, pilates, na naduvavanje, fudbalska, crvena ili plava – važno je da je dete samo izabere i da mu dopustite da se što više igra sa njom.
Lopta je kraljica svih igara, jer ona utiče na razvoj i stimulaciju regija velikog mozga i doprinosi razvoju ravnoteže, fine i krupne motorike i dinamičoj akomodaciju.
Kretanjem i vežbanjem motorike će se stvarati neuronske veze u kori velikog mozga.
Ali ukoliko se ne koriste, mozak će ove neuronske veze izbrisati iz svoje memorije. Zbog toga je potrebno stalno negovati stečena znanja i veštine, kako bi se one zadržale i razvijale kroz ceo život.
Pročitajte više o razvoju fine motorike:
Pokreti ruku čine mnogobrojni zglobovi i mišići pa je njihovim pokretanjem i složenim koordinisanim potrebno vreme za ovladavanje. Usklađeni pokreti ruku deluju na senzomotorni razvoj nervnog sistema, a preko njega i na razvoj govora, koordinaciju oka i ruke.
Dete od pet godina treba da je sposobno da
hvata loptu sa dve ispružene ruke, odnosno da hvata loptu svojim šakama.
Ukoliko dete nije stimulisano na vreme neke veštine se neće razviti u punom obimu. Stimulativno okruženje direktno se odražava na razvoj mozga, pre svega kore velikog mozga, doprinoseći optimalnom razvoju veština i sposobnosti deteta.
Šta dete razvija kada se igra loptom:
- Stimuliše se i razvija čulo vida i sluha, čulo ravnoteže i dodira.
- Aktivira se veliki broj regija kore velikog mozga, pa se tako gradi bogata nuronska mreža
- Povećavaju se sposobosti vizuelne i motoričke koordinacije, povezanost oka i ruke i oka i tela.
- Poboljšavaju se sposobnosti prostornih predstava.
- Smanjuje poteškoće pri određivanju veličine, rastojanja i jačine
- Odlična aerobna aktivnost koja doprinosi boljem dotoku kiseonika u mozak
- Lopta nam daje mogućnost da korektivno delujemo na hiperaktivno ponašanje i u mnogome ga može popraviti
- Povećava obim i dužinu pažnje
Što češće i što više boravite napolju sa svojom decom, to bolje.
Organizujte vama poznate mnogobrojne aktivnosti: između dve vatre, dobacivanje loptom, kotrljanje, dodavanje, tenis, šutiranje lopte i trčanje za loptom, i mnoge druge.
Deci je takođe potrebno da bolje osećaju svoje telo i njegove granice, pa sa njima od najranijeg uzrasta treba vežbati doživljaj tela i telesnih šema. Ovo možete raditi sa najjednostavnijim nalozima na zabavan način:
Stavi loptu na glavu! Podigni loptu levom rukom! Stavi loptu iza leđa i sl.
Igre loptom uče decu da:
- Slede naredbe
- Ovladavaju vremenskom dimenzijom
- Prate instrukcije od jednostavih ka složenim
- Uče da svaka radnja ima svoj redosled
- Nameštaju svoje telo u skladu sa nalozima koje čuju