Jedna od najvećih briga i frustracija koje roditelji mogu da imaju u odnosu na svoju decu je kako ih motivisati za učenje.
Bilo da je u pitanju učenje jezika, domaći iz matematike ili odlazak na neke vanškolske aktivnosti, često zna da bude teško održati entuzijazam deteta za rad i učenje. Ovo je još češći i još teži slučaj kada se zahtevi učenja uvećavaju i postaju izazovniji.
Motivacija je ono što želimo, i ono što biramo, i tome se posvećujemo kako bi ostvarili svoj cilj. Motivacija igra veliku ulogu u emotivnom i socijalnom delu ličnosti deteta. Ona budi i razvija nove ideje, organizuje i vodi učenje ali i donosi rezultate.
Naučiti nešto novo ponekad zna da bude teško i frustrirajuće, pa i obeshrabrujuće ukoliko nam se ne vrate dobri rezultati. Izazovno je održati visoku koncentraciju i motivaciju, narocito kada pratimo sadržaje obuhvaćene planom i programom učenja koji nije izbor učenika već društva koje procenjuje šta treba da bude naučeno.
Šta možete da uradite kako bi vaše dete postalo motivisani učenik:
Učinite učenje zabavnim.
Kako bi pomogli detetu da izgradi radne navike i razvije visoku motivaciju za rad, organizujte da učenje bude zabavno.
Odvedite dete u muzej ukoliko uči istoriju, ili u mali zološki vrt ukoliko uči o životinjama iz sveta oko nas, ili na koncert, ukoliko razvijate interesovanje za muziku. Nemojte čekati školu i učitelje da organizuju zabavne i obrazovne aktivnosti i izlete, uradite to vi.
Vodite decu primerom.
Jedna od najlepših stvari koje možete uraditi za svoje dete je da im pokažete kako da budu posvećeni i dosledni.
Ukoliko volite da čitate knjige čitajte ih zajedno sa svojim decom, i tako zajednički pobedite obimnu lektiru iz srpskog jezika.
A ukoliko vi kao roditelj manjkate sa primerima koje mogu da pomognu vašem detetu u razvoju interesovanja i motivacije, uključite druge ljude. Na primer, vaše dete pokazuje visoke rezultate u matematici, a vi se sa brojevima nikada niste snalazili najbolje, upoznajte ga sa studentom astronomije ili arhitekture. Prošetajte se studentskim gradom, idite u planetarijum, razgovarajte i družite se sa ljudima.
Ukoliko vaše dete razume zbog čega nešto uči i čemu to može da posluži jednom u budućnosti, menja se i njegov odnos prema radu.
Pročitajte više o pozitivnom roditeljstvu ovde:
Dopustite deci da prave greške.
Najvažniji deo rada sa decom je razvoj empatije i razumevanja da deca nisu „mali terminatori“ koji će biti uspešni u svemu (ili još gore, uspešni u stvarima u kojima vi mislite da oni treba da budu uspešni).
Prirodno je da se ne vraćaju uvek kući „sa zlatnim medaljama“. Neki školski zadaci su izazovniji i put za njihovo ostvarivanje je komplikovaniji. Ukoliko dožive neuspeh i razočarenje pred novim izazovima, deca treba da nauče kako da prevaziđu negativne emocije i ponovo „skoče na noge“.
Ovo je važna životna škola, dopustite im da pogreše i da se razočaraju, i ne osuđujte ih zbog toga.
Ispoštujte dečje frustracije.
Ukoliko dete doživi neuspeh i zbog toga se razočara, uplaši, naljuti, ili doživi neprijatnu emociju, nemojte je pošto poto prekinuti.
Loše emocije su deo života, i bez obzira što mi težimo da se osećamo dobro i budemo srećni, biti tužan ili naljutiti se je podjednako važno.
„Izduvati ih“ lagano i u svom tempu je važno za decu. Ovo je momenat kada treba da ih pustite napolje da kroz igru i slobodno vreme napune baterije i motivišu se za nove radne sate.
Proces učenja je važniji od rezultata.
Istraživanja su pokazala da je važnije razviti detetu radne navike u učenju, od priželjkivanja petica i fokusiranja na razvoj njihove inteligencije.
Mehanički, deca koja razumeju da su učinak i napor neophodni za postizanje dobrih rezultata, pokazuju i visoku motivaciju da savladaju izazove.
Ovo podrazumeva i da roditelji treba da promene ustaljeni rečnik pred svojom decom, pa umesto da im kažu: „Dobio si peticu zato što si pametan“, mogu da se pozovu na: „Učio si puno i zaslužio si uspeh“.