Svaki uzrast deteta sa sobom nosi nova pravila razvoja, nove igre i aktivnosti, nove ideje, upoznavanje sveta i nova učenja.
Između druge i treće godine, detetova znanja i veštine su u vrtoglavom razvoju.
Sve te nove stvari koje je dete u stanju da uradi – od hodanja i pričanja, do shvatanja kako neke stvari rade i stvaranja novih prijateljstva – sve je to pokretač kreativnosti i imaginacije.
Ovo je neverovatna faza u njihovom odrastanju!
Saznajte kako se deca uzrasta između 24 do 36 meseci igraju, kako im to pomaže u celokupnom razvoju. Informišite se na koji način možete da im pomognete, koje su igračke najprikladnije i najkorisnije u ovom uzrastu.
Igre mašte
Na ovom uzrastu je i razvoj mišljenja ubrzan pa će ovo poslužiti detetu da započne sa svojim maštaonicama . Sa jednom lutkom i bočicom vode, dete će osmisliti čitav jedan niz aktivnosti od hranjenja do uspavljivanja lutke. Kako dete razvija učenje o simbolima, tako će se razvijati veštine putem igara mašte i postajaće sve složenije. Na primer, okrugli jastuk odjednom postaje pica ili leteći tanjir.
Igračke za primer:
- Lutke i meke životinje
- Ćebad, bočice, kolica za lutke
- Voz, kola, kamiončići
- Kobojagi hrana, voće i povrće, tanjirići i čašice i pribor za pripremu hrane
- Kocke i blokovi
Kako da maštate sa svojim detetom?
- Dopustite vašem detetu da izabere igru a onda mu se i vi pridružite. Ukoliko se dete igra sa malim autobusom, upitajte ga ko putuje u njemu i gde oni idu. Pridružite mu se i na daljem putu pozovite i neke druge igračke, odnosno ljude iz detetove mašte da vam se pridruže. Na primer: ukoliko baka vozi crveni auto, pokupite crveni autić i organizujte porodičnu putovanje.
- Dete se igra sa blokovima i kockama. Pridružite mu se. Uzmite kocku, kobojagi je probajte, i kažite vašem detetu da je to parče torte baš bilo ukusno. Napravite ogromnu tortu od lego kocki, dovedite i društvo (detetove igračke) i organizujte rođendan sa pevanjem rođendanske pesmice.
Rešavanje problema putem igre
Organizovanje igračaka – stavljanje autića u jednu kutiju, a lego kocki u drugu – je samo jedan od načina na koji vaše dete rešava probleme i razvija mišljenje. Primetićete da na ovom uzrastu dete manipuliše slagalicom, okreće je i traži joj mesto kojem pripada. Vaše dete već koristi i alate: recimo uzeće prut ili varjaču da bi dohvatilo nešto ispod fotelje.
Igračke za primer:
- Memorijske igre
- Puzle
- Igraške koje se slažu jedna u drugu, čaše, prstenovi i dr.
- Igračke sa mehanizmom
Kako da organizujete igre sa rešavanjem problema?
- Napravite sami memorijsku igru sa sličicama članova porodice. Odštampajte 2 puta po 10 sličica, isecite ih i zalepite za karton ili hamer papir. Postavite ih licem nadole i otvarajte jednu po jednu. Vidite da li je vaše dete u stanju da pronađe dve iste sličice.
- Od spremanja sobe, osmislite igru sortiranja. Organizujte kutije za odlaganje koje su detetu na dohvat ruke. Zajedno sa detetom pronađite i zalepite sličice koje će pokazivati šta je u kojoj kutiji. Lutke idu u jednu, autići u drugu, lego kocke u treću kutiju a knjige i časopisi u četvrtu.
Pričanjac uz igranjac
Nove reči se uče svakog dana! Dete je do sada u stanju da koristi i jednostavne fraze, kao na primer: „Hoću soka“. Deca na ovom uzrastu su u stanju i da prate složenije naloge, kao na primer: „Molim te uzmi kapu i stavi je na glavu“. Oni takođe razumeju i prate priče; konektuju reči pojmova sa ilustracijama.
Igračke za primer:
- Pesme sa pokretima ruku
- Knjige prikladne uzrastu
- Lutke
- Ogledalo igračka
Kako da pričate i učite?
- Tokom večernjeg kupanja kažite vašem detetu da opere svoje obraze i svoj stomak. Zatim neka to isto uradi i lutkici ili patkici sa kojom se kupa.
- Gledajući se zajedno u ogledalo imenujte delove lica. Pokažite gde su vaše uši ili vaš nos a zatim zamolite dete da vam pokaže svoje.
- Čitajte zajedno. Ako dete ne želi da gleda ilustracije, pokrenite ga na aktivnost iz knjige. Na primer: „Evo žabice! Kako žabica skakuće?“ – zatim skakućite zajedno.
Fantastične ručice i prstići
Vaše dete je na ovom uzrastu sve više u stanju da manipuliše svojim ručicama i prstićima. U stanju je da se samo hrani, hvata i pomera male igračke i predmete i mnogo toga drugog. Ono je takođe u stanju da drži krejon palcem i kažiprstom, pre nego celom šakom ili pesnicom. Ono sve više uči da kontroliše pokrete dok piše ili crta.
Igračke za primer:
- Krejoni ili perivi markeri i flomasteri
- Plastelin
- Blokovi ili lego
Kako da usmeravate razvoj fine motorike?
- Napravite figurice od plastelina. Pokažite svom detetu kako da napravi glistu, rolajući dlanom po plastelinu. Takođe, pokažite mu i pravilan pokret da napravi kliker, rotirajući dlanove.
- Most i stepenište od lego kocaka. Pokažite detetu kako da složi kocke kako bi napravilo mostić za svoj autić ili lutku.
Ako ste zainteresovani da pročitate i naučite više o igri na predškolskom uzrastu, o tome više možete pročitati na ovoj stranici: