Ona iskustva koja ne podstiču dete i koja ne daju smisao naučenom, brzo će biti zaboravljena.
Kao edukatori, učitelji ili roditelji, mi dobro znamo da je sticanje znanja iskustvom ono koje ima najveću vrednost. Bolje je uraditi, a ne samo slušati ili videti – sa ovim se slažu i teorije obrazovanja i pedagoška istraživanja.
Autentično učenje je ono učenje koje se ostvaruje onda kada su deca u mogućnosti da naučeno u školi ili kod kuće povežu i koriste u rešavanju problema u stvarnom životu.
Rečeno je da je „obrazovanje ono što ostane nakon što zaboravimo sve ono što smo zaboravili u školi“. Svako učenje sa iskustvom i zadaci koje stavljamo pred dete, treba da bude autentičnost sa okruženjem u kojem dete živi. Ovo je način da se sve veštine i znanja upotrebe onda kada dete izađe iz škole ili iz roditeljskog doma.
Kako bi pripremili decu na ovakvu vrstu učenja ne treba nam mnogo organizoanja, dovoljno nam je samo malo kreativnosti. Autentično učenje se ostvaruje tako što se stvaraju veze između starog i novog učenja.
Kako da organizujemo učenje koje će nam pružiti značajno i korisno znanje? Kako da osmislimo okruženje deteta tako da ono doprinese aktivnom i angažovanom usvajanju znanja? Odgovore na ova pitanja saznaćete upravo u ovom tekstu.
Pročitajte i ovaj tekst o autentičnom učenju:
Svako aktivno učenje će doneti rezultate ukoliko sadrži sledeće elemente:
- Smisao stvarnog života
Aktivnosti i zadaci treba da budu budu usmereni i da predstavljaju naš svakodnevni radni život.
- Izazov
Zadajte detetu problem koji nije lako rešiv ili ne pruža očigledan odgovor.
- Istraživanje
Omogućite detetu dovoljno vremena da dođe do uvida. Ne rešava se svaki problem ni lako, ni brzo, pa rešenje problema traži strpljenje i usmerenu pažnju.
- Različite izvore i perspektive
Teorijski ili praktični, omogućite da ih dete ima što više. Za saznanje o nečem novom ne mora isključivo vas da pita, usmerite ga ka polici sa knjigama ili pravim internet stranicama.
- Saradnju
Neki problemi koji se rešavaju teže od drugih traže socijalizaciju. Pozovite drugare u pomoć, neka učenje bude zabavnije.
- Kombinovanje
Interdisciplinarnost je ključna, jer često će rešavanje problema morati da uključi nekoliko disciplina u jednu aktivnost.
- Učinak
Zadaci i aktivnosti treba da dovedu do izgradnje naučenog, i do stvaranja veštine.
- Različite uvide i zaključke
Mogućnosti rešavanja zadatka ili problema treba da su višestruke. Pravi zadaci za aktivno učenje daju mnoge sugestije i uvide.
Svakodnevno, u našem profesionalnom ili ličnom životu, nailazimo na nepoznate situacije koje treba da rešimo i u kojima treba da se snađemo na nama svojstven način, donoseći nove odluke. To postižemo tako što aktiviramo znanja koja već imamo, vodeći se našim prethodnim iskustvom i veštinama. Ovo je zadatak autentičnog učenja.
Deca treba da se opreme veštinama važnim i korisnim za život, onim veštinama koje su im potrebne u svakodnevnim situacijama.