Igra i igračke su način na koji vaše dete uči u predškolskom uzrastu, zato je njihov izbor od najvećeg značaja.
Ukoliko znate kada je i koja igra prikladna uzrastu i sposobnostima vašeg deteta, pomoćićete mu da uči i raste u zanimljivoj, toploj i razvijajućoj sredini.
Bilo da se igrate plastelinom, lego kockama, automobilićima, lutkama, puzlama, igrama memorije ili bilo čim drugim, vodite računa o svrsishodnosti igre.
Preporučljivo je da izbegavate igračke i materijale koji gase duh radoznalosti. Sklonite igračke i materijale koje nude deci aktivnosti ispod njihovih razvojnih mogućnosti i služe samo da im prekrate vreme. Isključite i one koje se ne uklapaju u planirani sistem materijala kojima će se delovati na njihov razvoj.
Igračke, po svojoj funkcionalnosti, treba donekle da prevazilaze nivo razvoja koji je dete već dostiglo i da omogućavaju da ga vode ka višim razvojnim nivoima. Prema tome, treba da budu izazovne po pitanju učenja novih veština i da motivišu dete na učenje novog.
Još je početkom XX veka poznati Ruski psiholog Vigotski govorio o tome da zadaci učenja ne treba da budu ni prelaki, ni preteški. Onda kada su ciljevi ostvarivi, ali se postižu sa odlučnošću i strašću da se zadatak ostvari.
Da bi se deci omogućile aktivnosti koje su neophodne za njihov razvoj, treba im ponuditi što bogatiji i raznovrsniji izbor sredstava i materijala. Najbolje je da materijali budu usklađeni sa njihovim interesovanjima i razvojnim potrebama.
Pametni materijali i važnost stvaralačkih aktivnosti u predškolskom periodu:
Šta ovo znači?
Zamislimo situaciju.
Želite da kupite trogodišnjem detetu album sa sličicama. Vaše dete se interesuje za domaće životinje. Ono prepoznaje i razlikuje neke domaće životinje ali još uvek nije u stanju da prepozna mesto na kojem sličice pripadaju u albumu, niti je zbog sitne motorike koja je u tek razvoju, u stanju da ih pravilno polepi. Ne brinite, vaše dete neće biti još neko vreme u stanju da pravilno izvede ovaj zadatak. Vaša ideja o albumu je generalno dobra, jer povezuje ono što je naučeno sa novim veštinama i znanjima. Pomozite i usmerite vaše dete u veštinama koje još uvek savladava.
Međutim, i u podsticajima treba imati meru. Preterivanje u podsticajima se negativno odražava na dečju aktivnost isto kao i oskudica u materijalima.
Mi zbunjujujemo dete time što prenosimo njegovu pažnju sa jedne igračke ili aktivnosti na drugu. Prvo, treba isprobati mnogobrojne mogućnosti koje jedna igračka nosi.
Često je moguće osvežiti dečji interes i tako što ćemo im pokazati i neki novi način da upotrebe istu igračku. Možemo ih podstaći da sami pronađu neka nova rešenja. U ovakvim slučajevima deca pokazuju neiscrpnu maštu i inventivnost.
Igra je sve što detetu potrebno:
Postepene inovacije u igračkama, priboru za učenje ili materijalu, treba uvoditi kada jasno vidimo da su se deca nečega zasitila.
Da bi interesovanja deteta za igračke i materijale koje mu nudimo bilo visoko, treba da vodimo računa o dve stvari:
- Igračke treba da su privlačne kako bi ga motivisale
- Igračke treba da su organizovane na detetu razumljiv način i da zna njihovo tačno mesto.
I da dodamo i ovo: nije uvek najvažnije da se deca nauče urednosti, ali svakodnevni kontakt sa uređenom sredinom koja je po detetovoj meri, razvija pojmove o organizaciji vremena i prostora. Ovo je veoma bitno i korisno u budućim fazama razvoja.
Samantha
20/12/2024 @ 5:20 pm
I love your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did yoou hire someone to
do it for you? Plz respond as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from.
thank you
Here is my web-site; Samantha