Emocionalna inteligencija je sposobnost prepoznavanja, shvatanja i upravljanja vlastitim i tuđim emocijama. Najbolji način da se ona razvije kod mališana je da je roditelji oblikuju i unapređuju od najranijeg uzrasta.
Emocionalna inteligencija utiče na to kako kontrolišemo svoje ponašanje, kako rešavamo konflikte, obogaćujemo međuljudske odnose i donosimo odluke koje daju pozitivne rezultate.
Deca vas posmatraju svakodnevno i kao sunđeri upijaju sve modele vašeg pošanja. Deca jasno primete i prepoznaju kako reagujete i kakav je vaš emotivni stav. Deca treba da se nauče da kontrolišu svoje reakcije i da se ophode prema drugima na pozitivan način.
Deca kojoj se pomogne da izgrade veću samosvest i samopouzdanje, lakše će se snalaziti i imati razumevanja za svoje drugare iz odeljenja.
Oni će smireno pristupati prevazilaženju prepreka sa kojima se suočavaju.
Nekoliko malih sugestija:
- Vaspitajte sami sebe. Osvestite vlastita raspoloženja i misli koja prate vaše emocije. Budite pozitivni i optimistični. Pokušajte da se opustite i da kontrolišete stres u svakodnevnom životu.
- Budite empatični prema reakcijama vašeg deteta. Posmatrajte ga kako se ponaša i slušajte ga pažljivo. Ohrabrite vaše dete da govori o svojim emocijama. Prihvatite njegova osećanja, čak iako su negativna. Podržavajte ga i onda kada je uznemireno ili ljuto.
- Osluškujte osećanja vašeg deteta. Izbegavajte da ste sudija ili kritičar, i da dajete savete dok niste potpuno upoznati sa situacijom.
- Pokažite načine za samostalno rešavanje problema. Pomozite mu da samostalno izlazi na kraj sa svojim greškama. Otkrijte srž problema i isplanirajte postupke i načine da se isti reši. Ohrabrite ga da samo sagleda da li je plan bio uspešan, i da razmisli o drugim mogućim načinima za rešavanje.
- Isplanirajte posebno vreme za vaše dete. Napravite plan za poseban dan ili momenat u nedelji kada pričate o detetovim iskustvima. Motivišite dete da sa vama priča o tome kroz šta prolazi, koja su mu interesovanja, kako se oseća i moguće probleme kroz koje prolazi.
- Neka vaša očekivanja budu realistična. Fokusirajte se više na detetove pokušaje već na rezultate. Pomozite mu da ispred sebe postavi realistične ciljeve kako bi bio uspešniji i zadovoljniji.
- Pokazujte poželjno društveno ponašanje. Modelujte i svakodnevno demonstrirajte pozitivne oblike ponašanja. Ne zaboravite: dete vas posmatra!
Emocionalna inteligencija može biti negovana i ohrabrena u svakom od nas. U njenoj osnovi se nalazi veština da razumemo sebe i prihvatamo druge. Da bi pomogli detetu da razvije samorazumevanje i dobro vladanje emocijama, roditelji moraju da mu ukažu na valjan model ponašanja.
Zajedno sa svojom decom gradite:
- sposobnost korišćenja emocija za izražavanje misli, osetljivost na probleme i potrebe drugih
- sposobnost razumevanja samog sebe
- sposobnost razumevanja kako se neko drugi oseća
- sposobnost uspostavljanja kvalitetnih prijateljskih odnosa
- sposobnost rešavanja sukoba