Kuća u haosu
Svakom treba motivišući i interesantan prostor, pa tako i jednoj puzajućoj bebi.
Verujemo da je možda vama neuredna kuća najveći neprijatelj, ali je najbolji drug bebi spremnoj na avanturu i istraživanje.
Možda će vam pomoći par malih sugestija kako da bar deo stvari dovedete u red u vašem domu:
Bezbedna kuća je svakodnevni start svakog roditelja.
Pre nego što detetu date voljno, proverite da li „opasne stvari“ nisu na dohvat ruke i da li je kuća bezbedna.
Svako dete će voleti da povuče oprane stvari sa kreveta i to je u redu, ali nije ako otkrije staklene boce u ćošku kuhinje.
Učite bebu urednosti – i ponavljajte.
Uključite vaše dete od najranijeg uzrasta da vam pomaže. Recimo, dok pospremate igračke, dozvolite i bebi da jednu od igračaka samo stavi na mesto. Iako će još godinama praviti vašar po kući, ipak će ove lekcije biti od pomoći da vremenom shvati da ono što se razbaca mora i da se raspremi.
Lokalizujte haos.
Ukoliko ste zaista pedantni, možete da odredite deo stana ili prostorije koji će biti namenjen za bebi-haos. Ovaj prostor lako možete razgraničiti bezbednosnom ogradicom.
Ako ne možete da ga pobedite, nemojte se ni pridružiti.
Nemojte se navikavati na nered i nemojte ga ignorisati. Bacanje igračaka i pravljenje vašara je deo dečjeg odrastanja, ali to ne znači da treba da živi u haosu.
Kontrolišite se.
Ne morate da pratite bebu u stopu i sređujete za njom. To nije prijatno ni za vas, ni za bebu. Umesto toga, odlučite koje je to vreme u toku dana koje će vama odgovarati da napravite red.
Sačuvajte svoj kutak.
Možda je ovo najvažnija stvar. Mesto na kojem roditelji provode zajedničko vreme je bitan deo doma. To može biti deo kuhinje ili kauč ispred televizora, mesto na kojem se beba obično ne igra. Ovo je mesto na kojem na kraju svakog dana partneri mogu da nađu svoj mir.
Pročitaj i tekst zašto bebe uporno klopaju sa poda i da li to treba da vas brine:
Main photo: Freepic