Kada je beba sasvim mala, pokreti ruku i tela su potpuno slučajni.
Ali već za par meseci, beba će praviti pokrete sa više svrhe i kontrole.
Razvoj fine motorike
Najviše i najbolje što možete da uradite za svoju bebu je da ostavite te rukice sa puno slobode. Nemojte ih zavlačiti ispod pokrivača ili ih blokirati svojim rukama.
Pripremite predmete koji su laki za rukovanje. Najbolji su predmeti koje beba može da uzme, podigne i manipuliše njima. Nemojte očekivati da će beba biti spretna ili spremna da vas prati kada želite da joj nešto pokažete. Umesto toga, ponudite joj igraču ili predmet.
Male bebe ne mogu da uhvate predmet ili stvar koja je direktno ispred njih.
Vežbanje rukica
- Zvečke.
Idealna igračka za male ruke. One koje su pogodne za stavljenje u usta su idealne, naročito kada zubići krenu da izlaze. Odlične su i one zvečke koje imaju hvatalice pa mogu da se prebacuju iz ruke u ruku.
- Igračke nanizane na vrpcu.
Obično ih koristimo za dečja kolica, ali su idealne i za krevetiće i ogradice. Pošto imaju mnogo delova, beba vežba da ih hvata, okreće, vuče, gura i ispušta. Ovo je jako vaćno za razvoj sitne motorike ruke.
Razvoj krupne motorike
Kod beba, dobro razvijeno telo i motorne veštine, zavise od dobre ishrane i dobre zdravstvene nege. Motivisanje bebe i stvaranje prilika na samostalnu fizičku aktivnost ima mnogo blagodeti za razvoj krupne motorike.
Manje mogućnosti da nauče kako im telo radi će imati one bebe koje su zavezane u sedištu ili kolicima. Menjajte bebin položaj često tokom dana kako bi maksimalno povećali mogućnosti za fizički razvoj. Podižite je u sedeći položaj, nekada je stavite na stomak, a nekada na leđa.
Motivišite bebu da se okrene tako što ćete joj staviti neki predmet sa strane. Kada leži na leđima, i malo se okrene u želji da dotakne predmet, pomozite joj da završi okret.
Podstičite bebu da puzi i često je stavljajte na stomak. Fizički razvoj ćete takođe podsticati i ako je stavite u položaj kao za sedenje. Ili kao da leti, kako bi vežbala ruke i noge. Ili, kao da jaše, dok je na vašem kolenu, ali okrenuta licem na dole.
O razvoju fine motorike u predškolskom periodu možeš više da pročitaš ovde: