Izgraditi dobru radnu rutinu u početku je idealna baza za kasnije učenje.
Cilj domaćih zadataka je da pomognu učenicima da razumeju i upamte ono što su učili u školi tog dana. Domaći zadaci takođe pomažu deci da razviju samostalnost u učenju, odgovornost i organizacione veštine.
Par predloga za razvoj dobrih navika koje će pomoći da dete postane uspešan učenik:
Kreirajte motivišuće okruženje.
Vašem detetu je potreban miran prostor, slobodan od bilo kakvih upadica i uznemiravanja.
Ovo znači da u vreme rada na domaćem zadatku TV treba da bude isključen, čak i za vas. Iskoristite ovo vreme da se bavite nekim mirnim aktivnostima: čitajte novine, isplanirajte vaš naredni dan; ali budite mirni saradnik detetu koje može da se osloni na vas ukoliko mu zatreba pomoć.
Budite sigurni da su svi materijali potrebni za rad na domaćem zadatku spremni i na dohvat ruke: olovke, knjige, bojice i druga obrazovna pomagala.
Natempirajte pravo vreme za rad.
Domaći zadaci bi trebalo da se rade odmah po povratku iz škole dok su sećanja najsvežija a dečja energija je još uvek visoka.
Popričajte sa njima o tome kako im je prošao dan, uradite to uz užinu ili mali obrok, a onda se bacite na posao. Organizujte sve vaše dodatne kućne aktivnosti u kasnijem delu dana kada je sve za školu već obavljeno.
Sve dodatne aktivnosti kao na primer škole plesa ili sporta, porodično druženje van kuće ili bilo šta drugo, treba da budu odložene za kasnije, jer je moguće da će posle svega toga deca biti već dovoljno premorena.
Trudite se da ne ostavljate školske zadatke kao aktivnost za pred spavanje.
Domaći zadaci su namenjeni deci, ne roditeljima.
Roditelji treba da budu informisani o tome šta njihova deca uče i šta imaju za domaće zadatke. Biti u njihovoj blizini je važno jer možete pratiti lakoću kojom rade ili frustracije koje se javljaju, pa tako možete predlagati male odmore kada su oni potrebni i ukoliko su potrebni. Ipak, budite sigurni da neradite domaći umesto njih, ali im budite vodič ako osetite da je to potrebno.
Cilj je da deca nauče da osete zadovoljstvo što su nešto obavila samostalno i da se osećaju ponosnim zbog toga.
Budite pozitivni i energični.
Neka vaša deca vide na vama zadovoljstvo zbog toga što se trude da rade sami i da ste zbog toga ponosni na njih.
Ako se domaći zadaci doživljavaju kao poteškoća ili kao nešto što uznemirava roditelje da obavljaju svoje „odrasle“ obaveze, dete bi moglo da oponaša takvo ponašanje i da izbegava svoje školske obaveze.
Neka vam pokažu i pohvale se šta su uradili tog dana u školi, a vi ih nagradite nečim malim i dragim i uvek ih ohrabrujte. Ovakvi postupci donose velike pozitivne promene u ponašanju dece i njihovom odnosu prema radu.
Šta još treba da znate o karakteristikama ovog uzrasta: