Dobri međuljudski odnosi čine nas srećnijim i zdravijim.
U osnovi svih međuljudskih odnosa, a naročito odnosa između roditelja i dece jesu dobre veštine komunikacije.
Pre bilo kakvog postupanja i vaspitnog rada, najvažnija stvar je izgraditi dobar odnos sa detetom. Dok su deca još sasvim mala ona rado i često razgovaraju sa svojim roditeljima. Iskoristite rani razvoj deteta da izgradite uvažavanje, poverenje i poštovanje u vašoj porodici. Ukoliko komunicirate iz pozicije ljubavi i poštovanja, dete će biti spremno da sarađuje i da vam se otvori.
To je prva i najvažnija stvar koju roditelji treba da ostvare u svom roditeljstvu – kvalitetan odnos. To je „specijalan začin“ vašeg odnosa, jer, ako ste u ovome uspeli još kada je dete bilo malo, u kasnijim fazama razvoja deteta (a naročito u tinejdžerskom dobu) bolje ćete se snalaziti i Vi i vaše dete i brže ćete rešavati probleme kada do njih bude dolazilo.
Zašto je dobra komunikacija najvažniji začin porodičnog života?
Možda će vam ove smernice pomoći u ostvarivanju dobrog odnosa:
- Pre razgovora obavezno dovedite sebe u dobro stanje
Ukoliko ste ljuti, razdražljivi ili nerzvozni, odložite razgovor sa detetom dok se ne smirite. Ovo je najvažnija stavka. Ukoliko se vi ne osećate dobro, ne možete da ukažete na dobre stvari. Kada ste u takvom stanju dete ne čuje vaše reči već vidi vašu ljutinu i vaše postupke.
Zaslužujete slobodno vreme da se relaksirate, da udahnete duboko, da uradite nešto što vama prija. U redu je da se povučete ali nemojte izbegavati da se vratite i porazgovarate sa detetom o tome šta se dogodilo.
- Izbegavajte preopširna objašnjenja
Nemojte držati lekcije. Ako želite da skrenete pažnju detetu na neko njegovo ponašanje, pričajte jednostavnim jezikom – kratko i jasno.
Ne morate da se snlazite sami. Potražite pedagoški savet.
- Odredite vreme u toku dana za razgovor
Ukoliko dosledno razgovarate sa vašom decom o svakodnevnim stvarima (kako je bilo u vrtiću ili školi, sa kime se dete družilo, koje igre su igrali ili šta su učili), ovakva navika će pomoći i kada zaista bude bilo problema koje zajednički rešavate. Kada imate dovoljno vremena pričajte sa njima o važnim temama. To ne treba da bude pre spavanja, kada ste u nekoj žurbi ili kada ste napeti. Odredite mirno porodično vreme kada ste svi na okupu.
- Budite primer deci, pokrenite vi neku temu za razgovor.
Podelite sa njima svoja iskustva, kako vam je bilo na poslu, šta ste klopali za ručak, sa kojim kolegama vam je prijatno da radite i zbog čega… Uvedite dete u vašu priču tako što ćete ga možda pitati za savet ili šta ono misli o tome. Na ovaj način će dete sticati slobodu da deli svoje mišljenje sa vama. Ne zaboravite, svi ste Vi ravnopravni članovi porodice i svako od vas raste i uči iz odnosa koje gradite.
- Zajedničke porodične aktivnosti su izuzetno važne
Nalepše se razgovara tokom šetnje, porodičnog vikenda ili prilikom neke igre. Kada smo opušteni, sa lakoćom nižemo nove teme i stvaramo nove zajedničke ideje.
- Uvek budite otvoreni za razgovor
Onda kada dete želi da razgovara sa vama, probajte da ne odlažete razgovor jer je moguće da je nešto važno. Sedite i saslušajte ga. Ukoliko se međutim događa da ste baš tada zauzeti ili preplavljeni nekim poslom, pitajte dete da li je u redu da ga saslušate malo kasnije. Izuzetno je važno da se dogovorite jer dete vaše odmahivanje ili „Ne sada!“ može da shvati potpuno pogrešno. Dete ne zna da vam čita misli, morate da ih izgovorite.
Kad god razgovarate sa detetom vi utičete na njega. Bilo da to radite verbalno ili neverbalno, oni se ugledaju na vas usvajajući vaše ponašanje, vrednosti i uverenja i način razmišljanja. Atmosfera i sredina u kojoj dete odrasta će uticati na oblikovanje njegove slike o sebi, na samopouzdanje, kako će rešavati probleme, ili kako će komunicirati sa vršnjacima. Zbog toga je izuzetno važno da osvestite na koji način se postavljate kada razgovarate, kakvu im poruku šaljete i kako to može da utiče na njih.
Pošto ne postoji jedan konkretan, univerzalan način komunikacije sa decom, treba da budete svesni opštih smernica i ugradite ih u postupanje u vašem domu. Dok učite nove roditeljske veštine, budite fleksibilni i uživajte u razgovorima sa svojom decom. Vaše dobro raspoloženje i strpljenje je najveći dar svakom detetu.
Pročitajte zbog čega su usmereni i posvećeni razgovori sa decom važni: