Nerazvijen govor je govor deteta koji ne odgovara njegovom uzrastu.
Govorna razvijenost se procenjuje u zavisnosti od:
uzrasta, rečnika i logičke sadržine detetovih poruka, razumevanja govora, čula sluha, artikulacije povezanosti govora, govorne intonacije, tempa i gestikulacije, mimike, motorike govornih organa, komunikativnosti uopšte, sposobnosti čitanja, pisanja, crtanja i dr.
Ovo je zadatak logopeda koji će dijagnozirati i, ukoliko postoji potreba, odrediti tretman detetu. Logoped sarađuje sa roditejima i upućuje ih na koji način treba da učestvuju u procesu oporavka.
Što se ranije odredi da je detetu potrebna stručna pomoć – to bolje, jer se poremećaji u govoru ispravljaju teže i sporije što je dete starije. Rana dijagnostika (do druge godine) oštećenja sluha, govora i jezika, predstavlja prvi uslov uspeha.
Važno je da znate da do pete godine dete treba da usvoji pravilan izgovor svih glasova.
Istrajnost i strpljenje roditelja su bitan preduslov za napredovanje deteta. Govor se ne može razviti brzinski, već je potrebno dosta rada i vežbe da bi se postigli zadovoljavajući rezultati i iskoristili svi potencijali u skladu sa njegovim razvojnim mogućnostima.
Poremećaji u razvoju govora i njihovi uzroci
Postoji više uzroka poremećaja govora:
- Oni su najčešće uzrokovani socojalno – emocionalnim razlozima, a mogu biti i fizičke prirode.
- Fizički uzroci su obično defekti na organima koji učestvuju u govoru. To su zečja usna, nepravilno raspoređeni zubi, razdeljeno nepce i slično. Sem ovih mogu biti po sredi i defekti sluha, zbog kojih dete ne čuje u potpunosti ni tuđ ni svoj govor, kao i nervna oboljenja koja ometaju motornu kontrolu organa za govor.
- Sa druge strane, poremećaji govora su nekada posledica i pogrešnog učenja, ali ih ponekad izazivaju i socijalno – emocionalne smetnje.
Karakteristike deteta sa nerazvijenim govorom:
- Ne artikuliše pravilno glasove za svoj uzrast
- Nepravilno akcentuje
- Nema dobru dikciju i govor mu je nerazumljiv
- Govori monotono
- Plašljivo je i ćutljivo
- Ima siromašan rečnik i nepravilno upotrebljava reči
- Ima mali fonemski kapacitet
- Koristi nepotpune i proste rečenice
- Ne ume da sluša
- Govor nije kreativan, ni osmišljen
Vrste govornih poremećaja
Govorni poremećaji mogu se grubo podeliti u dve klase: greške i defekte.
Greške
Kod grešaka u govoru uzrok je prvenstveno pogrešno učenje.
Greške u govoru su česte u ranom detinjstvu i one obično nastaju kada dete polazi u školu. Obično potiču od pogrešnog učenja, i to su greške koje nisu ispravljene u predškolskom periodu razvoja.
Govor malog deteta je doba između 18 meseci i 4-5 godina što je period kada dete pokušava da kaže sve što čuje. Ovde dete pravi površan napor, kada na primer ne izgovara slovo “r” iz reči “krov”, pa kaže “kov” jer je za dete teško da izgovara dva uzastopna suglasnika. Svakako, govor malog deteta varira u posebnim slučajevima jer njegov razvoj zavisi od reda kojim uči da izgovara pojedine glasove ili kombinacije glasova, što je drugačije u svakoj porodici i okruženje u kojem dete raste.
Defekti
Kod govornih defekata, za postojeće smetnje u razvoju govora su prvenstveno odgovorni emocionalnost i pogrešno formiranje usta.
Defekti govora su mnogo ozbiljniji nedostatak nego greške u govoru, a mogu biti i ozbiljan uzročnik za kasnije socijalno prilagođavanje deteta. Zbog njihove ozbiljnost oni su mnogo brižljivije proučavani i na njih su skrenuli pažnju i lekari i vaspitači.
O faktorima koji utiču na razvoj govora u predškolskom periodu možete pročitati ovde:
Postoji više raznih defekata govora, a najviše se sreću sledeći:
- Šuškanje.
Sastoji se u zamenjivanju pojedinih glasova i to najčešće glasa «t» za «s» ili «z»,«r» za «u» ili «u» za «r», i dr. Kod predškolske dece šuškanje je jedan od najčešćih govornih defekata. Dva najčešća uzroka za šuškanje su deformacija vilice, zuba ili usana kao i tendencija da se i dalje zadrži detinji način govora.
- Nejasan govor.
Potiče od neaktivnosti usana, jezika ili vilice. On je ponekad izazvan paralizom glasovnih organa ili nedovoljnim razvojem jezika, naročito jezične muskulature. U nekim slučajevima može emocionalni stav bojažljivosti da bude odgovoran za neaktivnost usana i jezika. Takođe može da potiče od brzog govora, zbog čega dete u uzbuđenju žuri da kaže sve što želi pa izbacuje reči, neizgovarajući ih pažljivo i razgovetno.
- Mucanje.
Mucanje je najteži defekt govora. To je način govora koji se odvija sa zastojima, uz ponavljanje i praćenje grčevima mišića u grlu i dijafragmi što dovodi do nesposobnosti proizvodnje glasova. Kod mucanja, govor se odvija u trzajima, uz napor, oklevanje i sa stalnim ponavljanjem.Mucanje u predškolskim godinama potiče prvenstveno od neslaganja između tempa i mišljenja. Vaspitač treba da ima na umu činjenicu da defekti u govoru u znatno meri negativno utiču na pravilno vaspitanje deteta. Deca su naročito netrpeljiva prema detetu koje zamuckuje ili muca, rugaju mu se, imitiraju ga itd. Zbog toga se kod deteta stvara snažno osećanje niže vrednosti i ono se sve više povlači iz svoje društvene sredine. Međutim, ono se baš u toj sredini može jedino razvijati kao društveno biće. Time se, dakle, dete lišava mogućnosti da usavršava odnos prema svojoj okolini, što je preduslov za budući život u društvu.
- Zamuckivanje
Ovo je nagla, konfuzna i nesređena vrsta govora koja se često pogrešno tumači kao mucanje. Zamuckivanje je često praćeno motornom nespretnošću i javlja se prvenstveno kod dece koja zakašnjavaju u pogledu razvoja govora. Zamuckivanje u stvari predstavlja preterni vid govornih grešaka kod normalnih ljudi. Za razliku od lica koja mucaju , lice koje zamuckuje može da popravi svoj način govora ako obraća pažnju na ono što hoće da kaže. Nasuprot tome, ukoliko lice koje muca više obraća pažnju na svoj govor, to će sve više da muca.
Treba imati na umu da se svi defekti mogu lakše prevazići dok se još nisu učvrstili.
Ukoliko se dopušta da vreme prolazi a ništa se ne preduzima, biće sve teže da se nedostatak iskoreni.
Svako učenje u predškolskom uzrastu treba da bude zabavno i da se izvodi putem igre. Nađite najbolji način da pomognete razvoju deteta kombinujući njegova interesovanja i vežbe za razvoj govora.
I ne zaboravite, u odgajanju i obrazovanju vašeg deteta vi nikada niste sami, ima divnih pomoćnika koji su od vas udaljeni samo jedan “klik”. Informišite se dodatno o svemu na temu razvoja govora na sajtu LOGOPEDILIŠTA.