Kako se to razvija govor deteta? Kada i šta da očekujete, od prvi glasova do prvih reči?
U prvim mesecima posle rođenja, dete spontano proizvodi glasove.
Ova pojava se naziva vokalizacija.
Na primer, prvi krik bebe predstavlja vokalizaciju, ona je prvo treperenje glasnih žica izazvano prvim udisanjem ili izdisanjem vazduha. Ono nema emocionalno značenje, ali nam dokazuje da organi koji proizvode zvuk funkcionišu kako treba.
Prvi glasovi koje dete proizvede su uglavnom vokali, otud i imena ove faze – vokalizacija.
Vokali su glasovi koji se ne uče, oni se javljaju kod dece svih rasa i nacionalnosti, bilo gde na svetu.
U svom daljem razvoju i pod uticajem učenja jezika zajednice u kojoj dete živi, ono sluša i ponavlja glasove svog maternjeg jezika pa tako dolazi do povećanja broja glasova koju dete proizvodi.
Period brbljanja ili čavrljanja
Pre no što se glasovi kombinuju u reči sa smislom, oni se kod deteta od oko pet meseci, pojavljuju kao grupe vokala ili konsonanata, to je oblik dečjeg brbljanja ili čavrljanja. Izgovarajući glasove kao što su ‘ma-ma’, ‘eda-eda’, ‘ba-ba’, dete se u stvari igra i vežba svoje govorne organe, dete sebe sluša, podržava svoje glasove i na taj način se zabavlja.
Prva reč je grupa glasova koju dete izgovori a koja ima značenje.
Teško je odrediti kad se kod deteta javlja prva reč, jer na primer, kada dete izgovara “ma-ma” roditelji su skloni da to protumače kao detetovo prepoznavanje majke. Međutim, na početku izgovaranja, to je najčešće još uvek uvežbavanje govornih organa; ali ukoliko se ovi udvojeni slogovi redovno vezuju za majku onda oni mogu postati i prva reč.
Pročitajte više o učenju govora od bebe do predškolca ovde:
Šta da očekujete i kada?
|
U prvim godinama, ova ekspanzija reči će dovesti i do sklapanja reči u rečenice.
Oko druge godine dete je u stanju da kombinuje po dve reči u rečenici, najčešće imenicu i glagol ili pridev i imenicu. U daljem razvoju, uporedo sa povećanjem rečnika, raste i broj reči, kao i kompleksnost kombinacija u rečenici.
Pročitajte više o psihofizičkom razvoju dece ovde: