Dragi tinejdžeri, kako odrastate, vaš odnos sa roditeljima se menja. Moguće je da je vaša želja za privatnošću i nezavisnošću mnogo veća, i to je savršeno normalno.
Ipak, veza i komunikacija sa roditeljima je i dalje važna. Bitno je da negujete i vodite računa o odnosu sa vašim roditeljima.
Odvojiti vreme da razgovarate sa roditeljima može da ojača vaše odnose.
Možete da razgovarate o jednostavnim, svakodnevnim stvarima. Ili možete zajedno da radite nešto zabavno. Kada imamo naviku da pričamo o malim stvarima, to pomaže i da lakše razgovaramo o većim problemima ili poteškoćama kada do njih dođe.
Ako želite da kažete nekom kako se osećate, možete da koristite Ja poruke.
Ovo znači da je umesto da upućujemo kritike nekom drugom, bolje da rečenice započnemo rečima: „Ja bi voleo“ ili „Ja osećam da…“
Postavljati zahteve prijateljima, roditeljima ili bilo kome drugom, nije lepo, a nije ni efikasno. Ako želite da vas stvarno saslušaju, budite ljubazni.
Ako želite da sa vašim roditeljima razgovarate o nekom važnom problemu, ne zaboravite, i vaši roditelji su bili mladi.
Moguće da su se i oni susreli sa vrlo sličnim stvarima sa kojima se borite. Plus, oni će sigurno ceniti vašu otvorenost i poverenje koje im pokazujete. Probajte, iskrenost čini čuda!
Ako vam se ne sviđaju porodična pravila, razgovarajte sa roditeljima da ih promenite ili ublažite.
Ponekad su roditelji više nego otvoreni za promene, naročito ako pokažete da ste odgovorni. Ne zaboravite, i vi dajete kada vam se daje – akcija je fer kada je obostrana!
Komunikacija ume da bude podjednako teška i mladima i starima. Što ranije počnete da vežbate njene zdrave tehnike, svima će biti lepše.
Dobra komunikacija se uči, ona traži vežbanje i trud.
Komunikacija je dvosmerni proces. Uspešni dvosmerni proces je onaj u kom jedna osoba prenosi poruku na jasan način, a druga osoba je čuje i usvoji. Dobra komunikacija se uči, ona traži vežbanje i trud.