Roditelji i vaspitači rade zajedno na tome da se dete uspešno i brzo adaptira na novu sredinu kao što je vrtić. Ovo je potpuno normalan proces u životu svakog deteta koje prvi put izlazi iz svog doma i upoznaje se sa novom društvenom sredinom. Za neku decu je ova životna promena jednostavna, interesantna i odvija se bez većih poteškoća. Ali, ima dece kojoj je potrebno više vremena na navikavanje i odvajanje od roditelja.
U ovom tekstu saznaćete koji su to jednostavni načini kojima bi mogli da olakšate adaptaciju dece u vrtiću.
7 stvari koje će olakšati adaptaciju u vrtiću
- Razgovarajte sa decom o druženju, o upoznavanju novih drugara, o učenju, igri i zabavi koja ih očekuje u vrtiću.
Kada god krenete u šetnju i na lokalno igralište, prođite i pored vrtića. Oslušnite da li se deca čuju iznutra, pogledajte kako je uređeno dvorište i koje sprave i rekvizite se zamo nalaze za igru i zabavu. Razgovarajte sa decom o igri, druženjima i učenju u vrtiću.
2. Upoznajte se sa vaspitačima.
Saradnja vaspitača i roditelja je od presudnog značaja i olakšaće adaptaciju deteta u vrtiću. Imajte poverenja u vaspitače jer su oni tu da pomognu vama i vašoj deci da adaptacija bude što brža i što lakša.
3. Pre no što dete krene u vrtić, poželjan je obilazak, razgledanje i upoznavanje.
Pogledajte šta se sve od materijala i igračaka nalazi u radnim sobama, kakve se sprave nalaze u sali za fizičko i koje u dvorištu vrtića… Svaka predškolska ustanova je jedinstvena i zajednička poseta roditelja sa detetom bi bio jedan zanimljiv i edukativni izlet.
4. Razgovori i dogovaranja sa vaspitačima, stručnim saradnicima ili rukovodiocem vrtića su roditeljska obaveza i sa svim informacijama koje dobijete možete pomoći detetu u lakšoj i bržoj adaptaciji.
Na primer, jedna veoma korisna stvar koju možete da uradite je da zatražite režim dana u vrtiću. Saznajte kada je vreme za obroke, vreme za spavanjac, u koje vreme I koliko dugo se deca bave usmerenim aktivnostima i koliko slobodnim aktivnostima. Ukoliko ste upoznati sa organizacijom dnevnih aktivnosti, onda možete istog da se pridržavate kod kuće.
5. Ne koristite vrtić da bi zastrašivali dete.
Na primer: “Vaspitačica će te izgrditi ako nastaviš tako da se ponašaš” ili “Sve ću reći drugarima i vaspitačici kad ih budemo videli”…
6. Pedijatar vas može posavetovati kako da ojačate imunitet deteta.
Obavite ovaj razgovor mnogo pre no što dete pođe u vrtić i počnite na vreme. Jedite med, ribu, sveže voće i povrće i dr.
7. Najbitnije ostavljamo za kraj – naoružajte se strpljenjem i razumevanjem.
Adaptacija na vrtić će zavisiti od mnogo toga. Svako dete je individualno i drugačije će reagovati. Nekoj deci će ići lakše, dok će druga teže prihvatati odvajanje od roditelja i boravak sa vaspitačem i drugarima. Obe situacije su savršeno normalne. Dragi roditelji, imajte puno strpljenja.
Pročitajte više o ranom razvoju deteta:
М. Станојевић
26/03/2024 @ 10:03 am
Моје дете је имало најлакшу адаптацију којој се уопште нисам надала. Уписала сам је у један приватни вртић који је имао јасам план адаптације и били су јако строги и непопустлјиви. Сумњала сам у све то јер знам колико је мој Петар плачљив. На крају нисам могла више да бринем нервирам и да размишљам о томе и све сам препустила васпитачицама и испало је дивно! Он срећан, ја још срећнија када га видим!!
MirkaStojko
15/11/2024 @ 11:34 am
I mi smo imali isto iskustvo sve je išlo ko po loju! Prošlo evo već godinu dana kako nema nikakvih problema. Super su vaspitačice.